Sisi a příbuzní
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sisi a příbuzní

Fórum o císařovně Alžbětě
 
PříjemPříjem  HledatHledat  Latest imagesLatest images  RegistraceRegistrace  PřihlášeníPřihlášení  

 

 Marie Terezie

Goto down 
5 posters
Jdi na stránku : 1, 2  Next
AutorZpráva
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyThu Jul 08, 2010 8:22 pm

Rozhodně se jedná o významnou osobnost. Nově vyšla knížka o ní - http://www.arara.cz/product/297648

svým způsobem mi připomíná knihu Naše milá sisi - -taky zde leží hlavní čáast na dopisech
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Max
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Max


Poeet p?íspivku : 265
Zlaťáků : 6243
Registration date : 03. 02. 09

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyFri Jul 09, 2010 12:41 pm

Ten obrázek na obalu knihy se mi ale vůbec nelíbí! To je hodně zkreslená představa o vzhledu Marie Terezie.
Návrat nahoru Goto down
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6886
Registration date : 17. 01. 10

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyFri Jul 09, 2010 12:42 pm

Marie Terezie mě kupodivu příliš nezaujala...možná proto, že se o ni zajímá tolik lidí. Spíš mne zajímají osudy a milenky jejího manžela a jejích dcer...hlavně pak Marie Antoinetty...
Návrat nahoru Goto down
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6886
Registration date : 17. 01. 10

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyFri Jul 09, 2010 12:45 pm

Souhlasím s Maxem...po smrti manžela tloustla (podobně jako královna Viki) a hlavně měla pleť poďobanou od neštovic, kterými se nakazila, když ošetřovala druhou manželku svého syna Josefa...Marii Josefu Bavorskou...
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyFri Jul 09, 2010 5:03 pm

Nezapomeňte na jednu věc - Marie Terezie byla tak minimálně 15 let těhotná, z tohoto důvodu ji nemáme tloušťku co vyčítat.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Vladana
Hrabě/hraběnka
Hrabě/hraběnka
Vladana


Poeet p?íspivku : 142
Zlaťáků : 5453
Registration date : 14. 04. 10

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyFri Jul 09, 2010 7:54 pm

Eugenie napsal:
Souhlasím s Maxem...po smrti manžela tloustla (podobně jako královna Viki) a hlavně měla pleť poďobanou od neštovic, kterými se nakazila, když ošetřovala druhou manželku svého syna Josefa...Marii Josefu Bavorskou...

Marie Terezie toho dokázalo opravdu mnoho, jen jak nám tloukli ve škole do hlavy, že zavedla povinnou školní docházku atd.... Byla to jistě významná žena, když byla starší byla prý tak ,,tlustá" až z toho nemohla vůbec chodit, ale není se čemu divit, dětí porodila opravdu požehnaně a časem se to na ní bohužel projevilo.
Návrat nahoru Goto down
Max
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Max


Poeet p?íspivku : 265
Zlaťáků : 6243
Registration date : 03. 02. 09

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyFri Jul 09, 2010 9:06 pm

Mohli tam dát obraz z jejího mládí. Kdybych nevěděl, že je to kniha o Marii Terezii, tak bych ji snad ani nepoznal.
Návrat nahoru Goto down
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6673
Registration date : 05. 01. 09

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyFri Jul 09, 2010 10:52 pm

belleSisi napsal:
Marie Terezie toho dokázalo opravdu mnoho, jen jak nám tloukli ve škole do hlavy, že zavedla povinnou školní docházku atd....
Je fakt, že zavedla školní docházku pro děti od 6 do 12 let, ale POVINNOU školní docházku pro děti od 6 do 14/15 let zavedl až František Josef. Je zajimavé kolik nepřesností nám na základní škole učitelé tlučou do hlavy, že?
Návrat nahoru Goto down
Vladana
Hrabě/hraběnka
Hrabě/hraběnka
Vladana


Poeet p?íspivku : 142
Zlaťáků : 5453
Registration date : 14. 04. 10

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptySat Jul 10, 2010 12:06 am

kiralyne napsal:
belleSisi napsal:
Marie Terezie toho dokázalo opravdu mnoho, jen jak nám tloukli ve škole do hlavy, že zavedla povinnou školní docházku atd....
Je fakt, že zavedla školní docházku pro děti od 6 do 12 let, ale POVINNOU školní docházku pro děti od 6 do 14/15 let zavedl až František Josef. Je zajimavé kolik nepřesností nám na základní škole učitelé tlučou do hlavy, že?

Já jsem si ale opravdu jistá že Marie Terezie zavedla POVINNOU školní docházku. Tedy šestiletou povinnou docházku. - Na českém území povinnou školní docházku dětí od 6 do 12 let zavedl roku 1774 Všeobecný školní řád Marie Terezie.


Naposledy upravil belleSisi dne Sat Jul 10, 2010 12:30 pm, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru Goto down
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6673
Registration date : 05. 01. 09

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptySat Jul 10, 2010 1:01 am

belleSisi napsal:
Já jsem si ale opravdu jistá že Marie Terezie zavedla POVINNOU školní docházku. Tedy šestiletou povinnou docházku. - Na českém území povinnou školní docházku dětí od 6 do 12 let zavedl roku 1774 Všeobecný školní řád Marie Terezie)
Ona byla sice povinná, ale byly tam vyjímky a tak většina dětí nakonec do školy nechodila. Ale od FJ už nebyly povoleny žádné vyjímky a všichni museli mít skutečně odchoděno určitý počet hodin. No prostě klasická školní docházka jak ji známe dnes.
Návrat nahoru Goto down
Vladana
Hrabě/hraběnka
Hrabě/hraběnka
Vladana


Poeet p?íspivku : 142
Zlaťáků : 5453
Registration date : 14. 04. 10

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptySat Jul 10, 2010 12:29 pm

kiralyne napsal:
belleSisi napsal:
Já jsem si ale opravdu jistá že Marie Terezie zavedla POVINNOU školní docházku. Tedy šestiletou povinnou docházku. - Na českém území povinnou školní docházku dětí od 6 do 12 let zavedl roku 1774 Všeobecný školní řád Marie Terezie)
Ona byla sice povinná, ale byly tam vyjímky a tak většina dětí nakonec do školy nechodila. Ale od FJ už nebyly povoleny žádné vyjímky a všichni museli mít skutečně odchoděno určitý počet hodin. No prostě klasická školní docházka jak ji známe dnes.

Tak to ano.
Návrat nahoru Goto down
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6673
Registration date : 05. 01. 09

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptySat Jul 10, 2010 2:14 pm

A my dneska nadáváme Mařce Terce, že ona za to může, že se musíme minimálně 9 let povinně mučit ve školních lavicích a přitom to má na svědomí Franta Pepa. To je nespravedlnost, co? Laughing
Návrat nahoru Goto down
Vladana
Hrabě/hraběnka
Hrabě/hraběnka
Vladana


Poeet p?íspivku : 142
Zlaťáků : 5453
Registration date : 14. 04. 10

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptySat Jul 10, 2010 4:53 pm

kiralyne napsal:
A my dneska nadáváme Mařce Terce, že ona za to může, že se musíme minimálně 9 let povinně mučit ve školních lavicích a přitom to má na svědomí Franta Pepa. To je nespravedlnost, co? Laughing

No to teda je, Franta jeden! Rolling Eyes Laughing
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptySun Jul 25, 2010 5:52 pm

Jak jsem si četla, co psala MT své dceři do Francie, tak mě až zaráží, jak Marii Antoinettě úplně předpověděla její konec.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6886
Registration date : 17. 01. 10

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyMon Aug 02, 2010 3:27 pm

Zajímavé.

Jojo M.T. a její docházka...já jsem jí docela vděčná...základka tedy nic moc, ale jinak studuji docela ráda...tedy kromě AJ,Ch a fyziky...
Nechtěla bych být hotentot křovák jak říká naše bývalá pí. učitelka a už vůbec ne negramot...
Návrat nahoru Goto down
Max
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Max


Poeet p?íspivku : 265
Zlaťáků : 6243
Registration date : 03. 02. 09

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyThu Aug 05, 2010 1:54 pm

Marie Terezie ale zavedla POVINNOU školní docházku.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyThu Aug 05, 2010 3:44 pm

Zavedla, to ji nikdo nebere, ale stejně se po tom do školy moc nechodilo. Lidé dál nechávali své děti doma - v létě se muselo pracovat a v zimě bylo někdy obtížné se tam dostat.
Příkladem můžou být třeba ty spory o to, jestli a kdy začala chodit Božena Němcová do školy a uvádění jmen jejich vrstevníků, kteří tam nechodili.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6886
Registration date : 17. 01. 10

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyFri Aug 06, 2010 7:40 pm

Já jsem ráda, že mohu chodit do školy a nemusím někde pást krávy nebo pomáhat na poli...hlavně děti z chudých poměrů to měli špatné...a hlavně dívky...jeden syn třeba šel studovat...druhý zdědil statek a dívky se vyvdaly takže vzdělání nepotřebovaly dle tehdejších měřítek...stačilo, když se dokázaly postarat o domácnost, měly nějakou tu výbavu a věno a byly alespoň trochu hezké...
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptySun Aug 08, 2010 7:30 pm

Vzdělání udívek je kapitola sama o sobě. Jak bylo nutné dovzdělat Marii Antoinettu před cestou do Francie je asi známé, stejně tak jedné dceři provdané do Itálie vytýkala, že německy myslí a pak svoje myšlenky překládá (jen tak mimochodem, kdo z nás dneska umí skutečně myslet v cizím jazyce?).
A to dcery Marie Terezie měly rozhodně lepší startovací pozici než dcery kohokoliv jiného, zvlášť když hlavním cílem bylo dcery naučit podřídit se manželovi.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6673
Registration date : 05. 01. 09

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptySun Aug 08, 2010 7:35 pm

Lisi napsal:
jen tak mimochodem, kdo z nás dneska umí skutečně myslet v cizím jazyce?.
Myslím, že Kateřina Veliká se k tomuto skutečně dopracovala a nakonec z ní byla Ruska opravdu se vším všudy. Smile
Návrat nahoru Goto down
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6886
Registration date : 17. 01. 10

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyMon Aug 09, 2010 2:35 pm

Muselo to být těžké stát se např. jako Adelaida Burgundská se vším všudy Francouzkou a neprosazovat vliv své rodné země, protože Francie s ní byla ve válce...
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyMon Aug 09, 2010 4:27 pm

To je mírně řečeno schizofrenní, třeba MT chtěla po svých potomcích, aby se stali dobrými Francozy, Italy,... a k tomu všemu se měli snažit udržovat příznivý kurz k Rakousku.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6886
Registration date : 17. 01. 10

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyTue Aug 10, 2010 7:54 pm

To by mne zajímalo, jak to ti chudáci měli provést...dříve hlavně ve středověku po svatbě dcery už své rodiče zpravidla neviděly...a pokud ano byl to většinou průšvih...buď byla jejich dcera z nějakého důvodu ze své adoptivní země vyhnána nebo jí zemřel manžel a ona se rozhodla odjet...to Sissi to měla dobré, když mohla relativně volně pendlovat mezi Mnichovem a Vídní...
Návrat nahoru Goto down
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6673
Registration date : 05. 01. 09

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyWed Aug 11, 2010 9:59 am

Ono ve středověku bylo zase snažší se s tím národem ztotožnit. Za prvé, lidé nechápali pojem národ jako my dnes. Pro ně byl národ obyvatelé té země a to často mohla být pěkná směs různých kultur. Ale to jsem trochu odbočila. Tím hlavním důvodem proč to bylo snažší je ten, že je do těch zemí posílali už jako malé děti, právě proto aby si je u těch dvorů vychovali podle svého.
Návrat nahoru Goto down
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6886
Registration date : 17. 01. 10

Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie EmptyWed Aug 11, 2010 12:40 pm

Ano to bylo velice praktické řešení...vždyť i Anna Boleynová pobývala minimálně u dvou cizích dvorů než se vrátila zpět do Anglie ( ve Francii a...výpadek paměti Rolling Eyes )
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content





Marie Terezie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie Empty

Návrat nahoru Goto down
 
Marie Terezie
Návrat nahoru 
Strana 1 z 2Jdi na stránku : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Alexander III. a Marie Fjodorovna

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Sisi a příbuzní :: Císařovna Alžběta (1837 - 1898) :: Příbuzní - Habsburkové-
Přejdi na: