Sisi a příbuzní
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sisi a příbuzní

Fórum o císařovně Alžbětě
 
PříjemPříjem  HledatHledat  Latest imagesLatest images  RegistraceRegistrace  PřihlášeníPřihlášení  

 

 Tudorovci

Goto down 
4 posters
Jdi na stránku : 1, 2  Next
AutorZpráva
Anya
Měšťan/měšťanka
Měšťan/měšťanka
Anya


Poeet p?íspivku : 20
Zlaťáků : 4733
Registration date : 12. 05. 11

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Tudorovci    Tudorovci  EmptyWed May 18, 2011 6:05 pm

Tak co? Kdopak se taky zajímá o toto období? Wink
Návrat nahoru Goto down
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6886
Registration date : 17. 01. 10

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyThu May 19, 2011 5:17 pm

Já určitě! Hlavně o Jindřicha VIII., jeho ženy a jeho dvě dcery, které staly královnami tedy Marii a Alžbětu, ale i ostatní významné osobnosti.
Návrat nahoru Goto down
Anya
Měšťan/měšťanka
Měšťan/měšťanka
Anya


Poeet p?íspivku : 20
Zlaťáků : 4733
Registration date : 12. 05. 11

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyThu May 19, 2011 9:34 pm

Taky se nejvíce zajímám o Jindřicha a jeho manželky. Nejraději mám Anne Boleynovou (nepřekvapivě Wink ) a Kateřinu Howardovou. Mimochodem, dneska je výročí popravy Anny Boleynové. Je to už 475 let.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyFri May 20, 2011 1:13 pm

To je hezky kulaté. Tudorovci jsou taky hodně románově zpracováni, musím říct, že jsem se hodně dlouho nemohla odtrhnout od Královy přízně.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6886
Registration date : 17. 01. 10

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyFri May 20, 2011 5:10 pm

Ano tu jsem také četla. Vynikající kniha nemohu si ji vynachválit. Ale ostatní knihy té autorky jsou dost fádní skoro až nudné.
Návrat nahoru Goto down
Anya
Měšťan/měšťanka
Měšťan/měšťanka
Anya


Poeet p?íspivku : 20
Zlaťáků : 4733
Registration date : 12. 05. 11

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptySat May 21, 2011 6:04 pm

Tak já Královu přízeň četla (i viděla film), ale moc se mi to tedy nelíbilo. To, že to nebylo úplně podle pravdy se dá od románu očekávat. Ale dost mi vadilo, jak v knize autorka vylíčila Anne. Ano, je pravda, že ve skutečnosti to nebyla žádná hodná nanynka, ale udělat z ní až takovou bezcitnou mrchu fakt nemusela Evil or Very Mad Její postava mě neskutečně iritovala, že jsem knihu málem nedočetla Very Happy Ale musím uznat, že autorka píše čtivě... více se mi líbila její kniha Královský rozmar, která je psána z pohledu Jane Boleynové, Anny Klévské a Kateřiny Howardové.

Jinak - četly jste ještě nějaké romány s tudorovskou tématikou? Já bohužel poslední dobou nemám na knihy čas Sad ale co jsem slyšela tak docela dobrá kniha je Tajný deník Anny Boleynové od Robin Maxwellové.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptySun May 22, 2011 12:04 pm

Mně se tam líbila hlavně Mary Boleynová, ta mi am Annu úplně zastínila. Jenom ten film mi nepřišel tak bohatý jako ta knížka, obě Boleynovy sestry tam měly podle mě moc jednostranně zaměřený charakter.
Jinak na stejné téma je i film To druhé Boleynovic děvče, který se mi asi líbil víc než film podle knihy Králova přízeň. Jinak v Tom druhém Bolynovic děvčeti je naplno zobrazen incestní vztah Anny a jejího bratra, Mary je do toho tam snad dohnala, ale už si to moc nepamatuji.

K Deníku Anny Boleynové, četla jsem, ikdyž já jsem si tam spíš užívala ty pasáže, které jsou psané z pohledu Alžběty.

Jinak třeba v Levných knihách je kniha Paní Boleynová, popisuje manželky 2 - 5 z pohledu právě Anniny švagrové.


Sice spousta knížek není určitě podle pravdy, ale rozhodně fakt, že známá fakta popisují z pohledu "odstrčených" osob jim přidává na zajímavosti.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6886
Registration date : 17. 01. 10

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptySun May 22, 2011 4:29 pm

Já jsem četla od Robin Maxwell, myslím, knihu Srdcová královna. Odehrává se to hlavně ve Francii. Vypráví to o dětství Anne předtím než přišla na dvůr Jindřicha VIII. Nebyla to špatná kniha, ale nic světoborného.
Návrat nahoru Goto down
Anya
Měšťan/měšťanka
Měšťan/měšťanka
Anya


Poeet p?íspivku : 20
Zlaťáků : 4733
Registration date : 12. 05. 11

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptySat May 28, 2011 4:00 pm

Tak Srdcovou královnu i Paní Boleynovou mám doma, ale bohužel - prostě jsem se k tomu ještě nedostala Sad
Jinak románových knížek z období Tudorovců je spousta, každou chvíli vycházejí nějaké nové, ale já osobně bych byla ráda za nějakou non-fiction knihu. Něco ve stylu Šest žen Jindřicha VIII. od Alison Weirové. To je sice odborná knížka, ale čte se hrozně hezky.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyMon May 30, 2011 6:28 pm

Paní Boleynová byla svedena Thomasem Cromwellem, aby udala svého manžela. Následně s ním čekala dítě, o kterém si rodina myslela, že je jejího popraveného manžela. Sama to dítě nesnášela, nakonec bylo posláno kamsi pryč na vychování. Snad jsem ti neprozradila nějakou zápletku, ale tohle se mi zde hodně líbilo. Snad to je i nejhezčí část knihy pro mě.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6886
Registration date : 17. 01. 10

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyTue May 31, 2011 7:09 pm

Nejvíc mne asi zaskočil seriál Tudorovci. Viděla jsem kus jednoho dílu, ale nějak mne to nepřesvědčilo, že se mám dívat dál. Ani ty knihy napsané podle seriálu mne nezaujaly. Asi nejvíc mi vadily ty pseudokostýmy. Vlastně nebyly až tak hrozné...na divadlo by celkem ušly, ale sem se zkrátka nějak nehodily.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyTue Jun 07, 2011 8:14 pm

Kostýmy mi nevadily, ale uznávám, že ty knížky podle toho jsou hrozné. Stačilo mi si přečíst první stránku.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Anya
Měšťan/měšťanka
Měšťan/měšťanka
Anya


Poeet p?íspivku : 20
Zlaťáků : 4733
Registration date : 12. 05. 11

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyTue Jun 07, 2011 8:56 pm

Tak já mám seriál Tudorovci hodně ráda. Vlastně díky němu jsem se o Tudorovce začala zajímat. Pravda, tvůrci dost věci pozměnili (např. Jindřichovy sestry Margaret a Mary sjednotili do jedné postavy Margaret, atd.) ale... myslím, že v seriálu jsou opravdu skvělé herecké výkony a docela mě překvapilo, že je tam i dost věcí podle pravdy. Četla jsem knižku Šest žen Jindřicha VIII. od Alison Weirové a když jsem četla různé citace, tak jsem si vzpoměla, že to samé bylo použito i v Tudorovcích, takže myslím, že tvůrci s odbornou literaturou určitě pracovali Smile Kostýmy byly nádherné, je fakt, že v té době vypadaly trošku jinak, ale je fakt, že seriálové kostýmy jsou pro diváky asi přitažlivějšíSmile
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyFri Jun 10, 2011 4:25 pm

Ty dvě sestry v jedné mi na tom taky tak nějak vadily.

Jinak, viděli jste Panenskou královnu, co včera byla v televizi. Dvojdilný film od BBC, příští týden bude pokračování.

Přišlo mi, jakoby tvůrci scénáře jeli podle nějaké Alžbětiny biografie, tak dobře to odpovídalo, Navíc tohle je první film, který jsem viděla, kde je zabráno i Alžbětino věznění v Toweru.

Jediný nedostatek, na který si vzpomenu - zpočátku se mi pletly představitelky královny a Amy, ale ta už naštěstí skočila ze schodů (takže zde si vybrali tuto verzi její smrti), takže se ve 2. díle už nebude plést.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6886
Registration date : 17. 01. 10

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyMon Jun 13, 2011 8:33 pm

Bohužel jsem to v programu přehlédla. Škoda. Crying or Very sad
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyTue Jun 14, 2011 2:44 pm

Ještě můžeš chytnout 2. díl.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyThu Aug 04, 2011 12:49 pm

Náhodou jsem na NCG viděla Záhadné postavy dějin. Ten díl byl věnovaný Alžbětě a hlavně smrti Amy.
Setkala jsem se tam s novým podezřelým z vraždy a to s Williamem Cecilem. O něm jsem v této souvisloti ještě nečetla.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Anya
Měšťan/měšťanka
Měšťan/měšťanka
Anya


Poeet p?íspivku : 20
Zlaťáků : 4733
Registration date : 12. 05. 11

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyThu Aug 04, 2011 1:37 pm

Tak když jsou ty prázdniny, tak mám konečně trochu času na čtení. Přečetla jsem zatím 3 knížky z tudorovského období a zde jsou mé dojmy:

Královnin vězeň (Philippa Gregory)

Jak už jsem tu myslím dřív psala, Philippu Gregory moc nemusím. Králova přízeň nebyla úplně nejhorší, ale vylíčení Anne se mi opravdu nelíbilo. Královský rozmar se mi celkem líbil, ale Královský slib vůbec. O Královnině vězni musím bohužel říct to samé. Celá kniha (která má cca 350 stran) by se v podstatě dala vcucnout do 20 stránek, protože to bylo šíleně zdlouhavé. Dudley je vylíčen jako chlap, kterému jde o moc a kašle na svou ženu, která jen sedí doma a touží po něm. Vůbec se mi nelíbilo vylíčení Alžběty. V knize to byla jen slabá ženská, která je úplně závislá na Dudleym a neudělá krok bez jeho rady. A závěrečné "rozuzlení"? Pro mně fakt stupidní.

Moje hodnocení: 2/5

Tajný deník Anny Boleynové (Robin Maxwellová)

Ač mám raději literaturu faktu, tento román se mi celkem líbil. Bylo docela fajn číst o tom, jak Alžběta odhaluje pravdu o její matce a zjístí, že ji její matka milovala a byla nespravedlivě odsouzena.

Moje hodnocení: 3,5/5

Děti Anglie (Alison Weirová)

Tak tohle je opravdu skvělá kniha. Jedná se o literaturu faktu a dá se říct, že je to jakési "volné pokračování" knihy Šest žen Jindřicha VIII. od této autorky. Kniha se zabývá osudy Jindřichových dětí Eduarda, Marie a Alžběty a také "devítidenní královny" Jane Greyové. Kniha ovšem není životopis všech čtyřech osobností. Jedná se vlastně o popis jejich osudů po Jindřichově smrti do nástupu Alžběty na trůn (tedy roky 1547-1558). Samozřejmě v úvodu se dozvíme o osudech "dětí Anglie" před Jindřichovou smrtí. Hodně jsem uvítala část o Eduardovi, o něm jsem toho příliš mnoho nevěděla. Opravdu hodně prostoru je věnováno Marii. Je škoda, že se kniha nevěnovala ještě vládě Alžběty, ale zas chápu, že to je hodně široké téma a knížka by musela být dvakrát tak tlustá. Suma sumárum: Perfektní kniha.

Moje hodnocení: 5/5
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyTue Aug 09, 2011 2:02 pm

Dobré zhodnocení, o čem je vlastně ten Královský slib, rozmar a vězeň?
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Anya
Měšťan/měšťanka
Měšťan/měšťanka
Anya


Poeet p?íspivku : 20
Zlaťáků : 4733
Registration date : 12. 05. 11

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyWed Aug 10, 2011 11:51 am

Tak Královský slib je o Kateřině Aragonské a popisuje vlastně její život od dětství do prvních let manželství s Jindřichem. Kniha se mi nelíbila. Hlavně se mi nelíbilo, jak je popsáno její manželství s Arthurem. O jejich manželství toho moc známo není, jen to, že trvalo krátce a on byl nemocný. Kateřina přísahala, že její manželství nebylo naplněno a já jí to i věřila. Byla hluboce věřící katolička a pochybuju, že by lhala, když přísahala Bohu... V knize je však manželství Arthura a Kateřiny VELICE šťastné, tedy dokud Arthur nezemře. Poté Kateřina jen truchlí a neustále (i když je vdaná za Jindřicha a je s ním těhotná) pořád myslí jen na Arthura. Samozřejmě, že Jindřichovi v knize lhala o tom, že je panna... Já sice chápu, že v románech si autoři něco upraví podle sebe, ale aby změnili úplně celou osobnost a povahu?! WTF?!

Královský rozmar je vyprávěn z pohledu tří osob: Anny Klévské, Kateřiny Howardové a Jane Boleynové. Tahle knížka se mi líbila ještě nejvíc, i když samozřejmě i tam jsou nepřesnosti... Kniha začíná když se domlouvá sňatek Anny s Jindřichem a končí popravou Kateřiny a Jane. Nejvíc se mi líbily asi Kateřininy kapitoly, nejmíň pak Janiny. Neustále kňučí o tom, jak moc ji chybí George (bratr Anny Boleynové), přesto, že ho ona sama udala. Jinak se to čte docela fajn.

No a Královský vězeň je příběhem Roberta Dudleyho a jeho ženy Amy. Tento román je dost nudný řekla bych. Amy pořád sedí doma, protože manžel už o ní nemá zájem a neustále sní o tom, že se vrátí domů (no, číst o tomhle 300 stran...to je moc i na mě Very Happy ) Dudley je naopak docela sobecký parchant řekla bych... a Alžběta dost slabá (a občas i protivná) ženská. Prostě nejde o nic převratného.

Daleko větší radost mám z toho, že skoro za měsíc vychází nová kniha Pád Anne Boleynové od Alison Weirové! cheers Kniha popisuje poslední měsíce Annina života, autorka čerpá z dobových pramenů, takže myslím, že kniha bude opravdu stát za to. Odkaz: http://www.bbart.cz/katalog.asp?id=2519
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyMon Aug 22, 2011 9:12 am

Teď jsem se vrátila z Chorvatska a tam jsem od Philipy Gregory viděla titul The red Queen, předpokládám, že je asi o krvavé Marii.

Ten Pád Anny Boleynové vypadá skutečně zajímavě.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Anya
Měšťan/měšťanka
Měšťan/měšťanka
Anya


Poeet p?íspivku : 20
Zlaťáků : 4733
Registration date : 12. 05. 11

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyWed Aug 31, 2011 3:19 pm

Tak já jsem nedávno přečetla nový román od Alison weirové - Nevinná zrádkyně (vyšel myslím někdy v červenci)

Musím říct, že je to snad nejlepší historický román jaký jsem kdy četla! Autorka si moc nevymýšlí, hodně pracuje s historickými prameny. Kniha popisuje osud mladé Jany Greyové od narození až po tragickou smrt. Moc mě tato kniha dojala.

Vřele DOPORUČUJI!
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyMon Sep 19, 2011 5:20 pm

Takže jak se na to koukám, s čímkoliv od A. Weirové se neudělá chyba.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Anya
Měšťan/měšťanka
Měšťan/měšťanka
Anya


Poeet p?íspivku : 20
Zlaťáků : 4733
Registration date : 12. 05. 11

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptyMon Sep 19, 2011 7:11 pm

Smile Dneska mi přišla knížka Pád Anne Boleynové, hned zítra začnu číst a už jsem moc zvědavá, jak se mi bude líbit, ale myslím, že určitě hodně Wink

Jinak příští týden by měla vyjít knížka od Carolly Erickson - Královnina sokyně, bude to román o Alžbětě.
Návrat nahoru Goto down
Anya
Měšťan/měšťanka
Měšťan/měšťanka
Anya


Poeet p?íspivku : 20
Zlaťáků : 4733
Registration date : 12. 05. 11

Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  EmptySun Sep 25, 2011 1:21 pm

Tak jsem dočetla knížku Pád A.B. a moc se mi líbila. Byla jsem překvapená, kolik je z té doby pramenů... celý Annin pád je líčen velmi podrobně a sama autorka uznává, že Anna byla nevinná... Je to hodně smutné, když to na někoho takhle ušijou...bylo mi Anny líto i těch mužů co byli obviněni s ní. Doporučuju!

V blízké době by navíc měly vyjít další dva romány o Alžbětě.
První je od Weirové - Princezna Alžběta - o jejím mládí.
Další je Dcery panenské královny od Jeane Westinové. Na tu jsem docela zvědavá...
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content





Tudorovci  Empty
PříspěvekPředmět: Re: Tudorovci    Tudorovci  Empty

Návrat nahoru Goto down
 
Tudorovci
Návrat nahoru 
Strana 1 z 2Jdi na stránku : 1, 2  Next

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Sisi a příbuzní :: Historie :: Novověk-
Přejdi na: