Sisi a příbuzní
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sisi a příbuzní

Fórum o císařovně Alžbětě
 
PříjemPříjem  HledatHledat  Latest imagesLatest images  RegistraceRegistrace  PřihlášeníPřihlášení  

 

 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty

Goto down 
4 posters
Jdi na stránku : 1, 2  Next
AutorZpráva
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5003
Registration date : 16. 05. 12

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyMon Sep 10, 2012 8:44 pm

Pokud správně počítám, je to dneska už 114 let ode dne, kdy se zakončila životní pouť rakouské císařovny. Asi všichni víme, že byla zavražděna v Ženevě italským anarchistou Luigim Luchenim, který jí svým pilníkem splnil přání, "odejít z tohoto světa malinkou dírkou v srdci". Ještě přidávám krátkou Alžbětinu báseň z knihy Marieluise von Ingenheim Sissi - Zbývá pouze vzpomínka (ovšem nevím, jestli tu báseň napsala sama Sisi, nebo si ji autorka vymyslela).

Ať už jsme vykonali velké či malé věci,
když uzavíráme svou pozemskou dráhu,
jak brzy je vyplněno prázdné místo!
Jaký by byl rozdíl v oceánu:
o kapku méně nebo o vlnu?
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8609
Registration date : 27. 06. 08

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyTue Sep 11, 2012 12:54 pm

Taky jsem si všimla data v kalendáři. Příští rok to bude takové trochu kulaté.

Musím říct, že je jinak zajímavé si třeba číst Deník MV, když tam popisuje, co se dělo krátce potom.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5003
Registration date : 16. 05. 12

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyTue Sep 11, 2012 8:33 pm

Lisi napsal:
Taky jsem si všimla data v kalendáři. Příští rok to bude takové trochu kulaté.

Musím říct, že je jinak zajímavé si třeba číst Deník MV, když tam popisuje, co se dělo krátce potom.

Ano, ta část, kdy vypráví o tom, jak si Sisi přála zemřít u moře a den před smrtí říkala, že jí Ženevské jezero svou barvou připomíná moře nebo když si Marie Valérie stěžuje na všechny ty kruté rány osudu... Je to velmi dojemné.
Návrat nahoru Goto down
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5003
Registration date : 16. 05. 12

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyTue Sep 10, 2013 8:29 pm

Vím, že by možná bylo dobré založit nové téma, 115. výročí zavraždění císařovny, ale přišlo mi to trochu zbytečné. Jak jste si jistě všimli, právě dnes je tomu přesně 115. let (pokud dobře počítám) ode dne, kdy Luigi Lucheni zprovodil svým pilníkem ze světa naši císařovnu Alžbětu, zvanou Sisi, a vysvobodil ji tak od tíže pozemského života. Ačkoliv je její tělo (či co z něj zbylo) uvězněno v hrobce kostela Kapucínů ve Vídni, její nespoutaná duše jak racek krouží na nebi. Odpočívej v pokoji, Alžběto.
Návrat nahoru Goto down
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6703
Registration date : 05. 01. 09

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyTue Sep 10, 2013 9:04 pm

[img]114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Qmq2[/img]
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8609
Registration date : 27. 06. 08

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyWed Sep 11, 2013 10:58 am

Hezky se to zakulatilo. Napadlo mě, jak rychle se o události dozvěděli obyčejní lidi. Druhý den v novinách?
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6703
Registration date : 05. 01. 09

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyWed Sep 11, 2013 11:37 am

Lisi napsal:
Hezky se to zakulatilo. Napadlo mě, jak rychle se o události dozvěděli obyčejní lidi. Druhý den v novinách?
V novinách ano, ale ještě ten samý den.
Návrat nahoru Goto down
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5003
Registration date : 16. 05. 12

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyWed Sep 11, 2013 8:49 pm

To je tak dojemné! Zrovna tato slova se sem tak skvěle hodí! Bolavá duše, co neměla pokoj, to je přesná charakteristika. No 
Návrat nahoru Goto down
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6703
Registration date : 05. 01. 09

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyThu Sep 12, 2013 12:02 am

Romy napsal:
To je tak dojemné! Zrovna tato slova se sem tak skvěle hodí! Bolavá duše, co neměla pokoj, to je přesná charakteristika. No 
Snažila jsem se najít nějaký přiléhavý text a pak mě napadl začátek refrénu písničky Pokoj v duši. Což je mimochodem naprosto nádherná píseň.
Návrat nahoru Goto down
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5003
Registration date : 16. 05. 12

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyMon Sep 16, 2013 9:13 pm

kiralyne napsal:
Romy napsal:
To je tak dojemné! Zrovna tato slova se sem tak skvěle hodí! Bolavá duše, co neměla pokoj, to je přesná charakteristika. No 
Snažila jsem se najít nějaký přiléhavý text a pak mě napadl začátek refrénu písničky Pokoj v duši. Což je mimochodem naprosto nádherná píseň.
Taky ji mám ráda, pokaždé, když ji slyším v rádiu, mě velmi dojme.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8609
Registration date : 27. 06. 08

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyWed Sep 18, 2013 5:34 pm

kiralyne napsal:
Lisi napsal:
Hezky se to zakulatilo. Napadlo mě, jak rychle se o události dozvěděli obyčejní lidi. Druhý den v novinách?
V novinách ano, ale ještě ten samý den.
Tak to je rychlost. Nějaký večerní speciál či přímo večerník?
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6703
Registration date : 05. 01. 09

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyWed Sep 18, 2013 6:36 pm

Lisi napsal:
kiralyne napsal:
Lisi napsal:
Hezky se to zakulatilo. Napadlo mě, jak rychle se o události dozvěděli obyčejní lidi. Druhý den v novinách?
V novinách ano, ale ještě ten samý den.
Tak to je rychlost. Nějaký večerní speciál či přímo večerník?
Obojí.Smile 
Návrat nahoru Goto down
Hans
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Hans


Poeet p?íspivku : 231
Zlaťáků : 5549
Registration date : 14. 04. 10

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyTue Oct 22, 2013 1:57 pm

S přihlednutím k datu, volbám a situaci v tomto státě - jedine rozumné řešení je jít "postaru" brousit pilníky.
Návrat nahoru Goto down
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6703
Registration date : 05. 01. 09

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyWed Oct 23, 2013 12:16 pm

Hans napsal:
S přihlednutím k datu, volbám  a situaci v tomto státě - jedine rozumné řešení  je jít "postaru" brousit pilníky.
To není náš styl. U nás se vždycky vyhazovalo z okna, jestli to náhodou nevíš. Je to rychlejší a hlavně hromadnější.
Návrat nahoru Goto down
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5003
Registration date : 16. 05. 12

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyWed Oct 23, 2013 8:52 pm

kiralyne napsal:
Hans napsal:
S přihlednutím k datu, volbám  a situaci v tomto státě - jedine rozumné řešení  je jít "postaru" brousit pilníky.
To není náš styl. U nás se vždycky vyhazovalo z okna, jestli to náhodou nevíš. Je to rychlejší a hlavně hromadnější.
Chce to ale dávat si pozor, kam házíš, aby vyhazovaní neskončili "pouze" v hnoji, ale mělo to nějaký smysl. Very Happy 
Návrat nahoru Goto down
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6703
Registration date : 05. 01. 09

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyFri Oct 25, 2013 11:31 pm

Romy napsal:
kiralyne napsal:
Hans napsal:
S přihlednutím k datu, volbám  a situaci v tomto státě - jedine rozumné řešení  je jít "postaru" brousit pilníky.
To není náš styl. U nás se vždycky vyhazovalo z okna, jestli to náhodou nevíš. Je to rychlejší a hlavně hromadnější.
Chce to ale dávat si pozor, kam házíš, aby vyhazovaní neskončili "pouze" v hnoji, ale mělo to nějaký smysl. Very Happy 
Mám takový dojem, že politici by pod okny svých kanceláří marně hledali takové "měkké" místečko (to ta dnešní "až přemrštěná" láska k hygieně). A ty, co sídlí v přízemí, si nespokojenci určitě vyvlečou o nějaké to patro výš.Twisted Evil 
Návrat nahoru Goto down
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5003
Registration date : 16. 05. 12

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptySun Oct 27, 2013 8:00 am

kiralyne napsal:
Romy napsal:
kiralyne napsal:
Hans napsal:
S přihlednutím k datu, volbám  a situaci v tomto státě - jedine rozumné řešení  je jít "postaru" brousit pilníky.
To není náš styl. U nás se vždycky vyhazovalo z okna, jestli to náhodou nevíš. Je to rychlejší a hlavně hromadnější.
Chce to ale dávat si pozor, kam házíš, aby vyhazovaní neskončili "pouze" v hnoji, ale mělo to nějaký smysl. Very Happy 
Mám takový dojem, že politici by pod okny svých kanceláří marně hledali takové "měkké" místečko (to ta dnešní "až přemrštěná" láska k hygieně). A ty, co sídlí v přízemí, si nespokojenci určitě vyvlečou o nějaké to patro výš.Twisted Evil 
Ha ha ha!!!!!Razz 
Návrat nahoru Goto down
Hans
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Hans


Poeet p?íspivku : 231
Zlaťáků : 5549
Registration date : 14. 04. 10

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyTue Oct 29, 2013 4:55 pm

Jooo děvčata býýývavalo - to byly doby kdy se občanská nespokojenost řešila tak jak Jára Cimermann shrnul v dílku Die Fenster politik.
Od dob kdy nám před 95ti lety parta chuligánu vedená Masarykem a Benešem rozložila naše milované Mocnářství je už všechno jinak.
A slovo Demokracie je očividně příbuzné s Demagogií
Návrat nahoru Goto down
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5003
Registration date : 16. 05. 12

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyTue Oct 29, 2013 8:35 pm

Hans napsal:
Jooo děvčata býýývavalo - to byly doby kdy se občanská nespokojenost řešila tak jak Jára Cimermann shrnul v dílku Die Fenster politik.
Od dob kdy nám před 95ti lety parta chuligánu vedená Masarykem a Benešem rozložila naše milované Mocnářství je už všechno jinak.
A slovo Demokracie je očividně příbuzné s Demagogií
Máš zase pravdu, Hansi. Pro nás monarchisty je 28. říjen spíše státním smutkem. Sad Co se dá dělat.... Viděli jste České století na ČT1? Podle mě dost strašné, zdlouhavé a bez pořádného děje. Navíc Masaryk tam nebyl vykreslen zrovna jako náš známý tatíček národa. Aspoň o další důvod víc milovat monarchii (jako by to snad ještě bylo potřeba Smile ).
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8609
Registration date : 27. 06. 08

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyFri Nov 01, 2013 7:04 pm

Teď jsem zrovna někde četla, že po 2. světové válce snad byla v plánu i nějaká federace s Rakouskem, ale Stalin řekl ne.

Jinak funkci pilníku dnes nahradil šikovně napsaný novinový článek a za okno poslouží jeho rychlé šíření.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5003
Registration date : 16. 05. 12

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptySun Nov 03, 2013 1:18 pm

Lisi napsal:
Teď jsem zrovna někde četla, že po 2. světové válce snad byla v plánu i nějaká federace s Rakouskem, ale Stalin řekl ne.

Jinak funkci pilníku dnes nahradil šikovně napsaný novinový článek a za okno poslouží jeho rychlé šíření.
Nebo třeba takový prstík plující po Vltavě, to je taky docela srozumitelný vzkaz.
Návrat nahoru Goto down
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5003
Registration date : 16. 05. 12

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: 116. výročí   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyWed Sep 10, 2014 7:55 pm

Rok se opět s rokem sešel a letos je to již 116 let od toho dne, kdy byla v Ženevě přetržena nit života
naší císařovny Alžběty. A jedna zajímavá věc: všimla jsem si, že dnes slaví svátek Irma. A nebyla právě
Irma Alžbětina dvorní dáma, která ji doprovázela na poslední cestě? Na závěr ještě přidávám úvodní
citát z knihy Jarní vody od Turgeněva, myslím, že Alžbětinu situaci docela vystihuje.

"Veselé doby,
šťastné dny,
jak jarní vody
uběhly jste mi."


Odpočívej v pokoji.
Návrat nahoru Goto down
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5003
Registration date : 16. 05. 12

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: 117. výročí    114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyThu Sep 10, 2015 8:32 pm

Právě dnes uplynulo již 117 let ode dne, kdy nás navždy opustila císařovna Alžběta, neklidný racek a královna víl Titanie. Zůstala po ní zdrcená rodina, ona sama ale smrti hleděla vstříc a zemřela rychle, jak si vždy přála. V knize "Mé srdce je z kamene" od Michaely Lindingerové jsem našla Alžbětinu báseň z roku 1885, která se hodí pro dnešní den.

Žádné slzy nebudou kanout,
nebude vzdychání a naříkání,
radostně bude slunce planout
ve dnech mého umírání.
Návrat nahoru Goto down
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5003
Registration date : 16. 05. 12

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptySat Sep 10, 2016 6:58 pm

Dnes uplynulo už rovných 118 let od toho osudového 10. září roku 1898, kdy se u Ženevského jezera přetrhla nit života "naší" Alžběty - rakouské císařovny, maďarské a české královny, neklidného racka toulajícího se světem, snové královny víl Titánie a dodnes tajemstvím opředené ženy. Její život příliš šťastný nebyl, tak snad došla klidu alespoň po tolik očekávané smrti. Jako připomínku jejího osudu tu uvádím úryvek z jedné básně Jaroslava Seiferta. Při jejím čtení jsem si na Alžbětu hned vzpomněla. Připomněla mi její nezáviděníhodnou pozici po příchodu na vídeňský císařský dvůr.

"Vždyť není u nás doma
ten vzácný květ,
vše je mu cizí u nás
jako led.

Slunce je chladné,
země je jiná,
rosa padne
a přijde nevlastní zima

a cizí jaro."
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8609
Registration date : 27. 06. 08

114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty EmptyMon Sep 12, 2016 7:55 pm

Ta Seifertova báseň je skvělá ilustrace.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Sponsored content





114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty
PříspěvekPředmět: Re: 114. výročí zavraždění císařovny Alžběty   114. výročí zavraždění císařovny Alžběty Empty

Návrat nahoru Goto down
 
114. výročí zavraždění císařovny Alžběty
Návrat nahoru 
Strana 1 z 2Jdi na stránku : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Sisi a příbuzní :: Císařovna Alžběta (1837 - 1898) :: Císařovna Alžběta-
Přejdi na: