Sisi a příbuzní
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sisi a příbuzní

Fórum o císařovně Alžbětě
 
PříjemPříjem  HledatHledat  Latest imagesLatest images  RegistraceRegistrace  PřihlášeníPřihlášení  

 

 Záviš z Falkenštejna

Goto down 
3 posters
AutorZpráva
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Záviš z Falkenštejna Empty
PříspěvekPředmět: Záviš z Falkenštejna   Záviš z Falkenštejna EmptyWed Jun 26, 2013 6:36 pm

Možná jsem slepá, ale Záviš tu asi zatím nemá ani příspěvek. To je škoda. Při tom patří mezi mé oblíbené postavy z našich dějin. Máte ho rády(i)?


Naposledy upravil Lisi dne Thu Jun 27, 2013 3:13 pm, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 4973
Registration date : 16. 05. 12

Záviš z Falkenštejna Empty
PříspěvekPředmět: Re: Záviš z Falkenštejna   Záviš z Falkenštejna EmptyWed Jun 26, 2013 8:04 pm

Lisi napsal:
Možná jsem slepá, ale Záviš tu asi zatím nemá ani příspěvek. To je škoda. Při tom patří mezi mé oblíbené postavy z našich dějin. Máte ho rády(i)?


Já se musím zahanbeně přiznat, že o něm příliš nevím...Embarassed
Návrat nahoru Goto down
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6673
Registration date : 05. 01. 09

Záviš z Falkenštejna Empty
PříspěvekPředmět: Re: Záviš z Falkenštejna   Záviš z Falkenštejna EmptyWed Jun 26, 2013 10:50 pm

Skončil trochu neslavně. Dost by mě zajímalo, jak to bylo s tím prknem. Na přednáškách nám přednášející říkal, že ho sťali tím naostřeným prknem, ale někde jsem četla, že to není pravda. Ale podle mě by to tak i mohlo být.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Záviš z Falkenštejna Empty
PříspěvekPředmět: Re: Záviš z Falkenštejna   Záviš z Falkenštejna EmptyThu Jun 27, 2013 3:16 pm

Tak co já jsem si o něm takhle přečetla, tak všude se mi píše, že to prkno je legenda. Stejně mi to připadá hodně kruté.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6673
Registration date : 05. 01. 09

Záviš z Falkenštejna Empty
PříspěvekPředmět: Re: Záviš z Falkenštejna   Záviš z Falkenštejna EmptyThu Jun 27, 2013 3:52 pm

Lisi napsal:
Tak co já jsem si o něm takhle přečetla, tak všude se mi píše, že to prkno je legenda. Stejně mi to připadá hodně kruté.
A o to právě šlo. To mělo být kruté. Stětí mečem bylo vnímáno jako čestná smrt, kdežto to prkno by byla opravdu potupa prvního řádu. O tu bolest samotnou až tak nešlo, to bylo vnímáno jako něco, čím se zkrátila mrtvému doba v očistci. Proto byly zločinci popravováni tak krutými způsoby a před smrtí bývali pravidelně mučeni. Druhá složka mučení byla samozřejmě ta, že přihlížející to měli odradit od páchání trestných činů.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Záviš z Falkenštejna Empty
PříspěvekPředmět: Re: Záviš z Falkenštejna   Záviš z Falkenštejna EmptyFri Jun 28, 2013 6:05 pm

Ano, odradit od páchání trestných činů, to souhlasí. Ale zrovna u takového Záviše to bylo jedno. Protože jeho trestný čin se vlastně nijak nevymykal tomu, co může člověk v jeho postavené spáchat.

Ovšem tady u Záviše mám pocit, že jde o to, nakolik to bylo spravedlivé a nakolik byla potřeba se ho jednoduše zbavit.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6673
Registration date : 05. 01. 09

Záviš z Falkenštejna Empty
PříspěvekPředmět: Re: Záviš z Falkenštejna   Záviš z Falkenštejna EmptyFri Jun 28, 2013 10:24 pm

Tam nešlo o to odradit ostatní, podle mě šlo o tu potupnost té smrti. Proto bych tomu prknu byla nakloněna věřit.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Záviš z Falkenštejna Empty
PříspěvekPředmět: Re: Záviš z Falkenštejna   Záviš z Falkenštejna EmptySun Jun 30, 2013 2:50 pm

Tak to jo.

Teď jsem viděla představení Baron Trenck (sice o skutečné postavě toho moc, neřkuli vůbec nic nevím), měla jsem pocit, že jeho osud se svým způsobem podobal tomu Závišovu. Když měl úspěchy, všichni s ním kamarádili, ale intrikovali potají, a když se karty obrátily, tak všichni veřejně proti němu. Může to vypadat zjednodušeně, ale takové schéma by se dalo najít určitě vícekrát v dějinách.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6673
Registration date : 05. 01. 09

Záviš z Falkenštejna Empty
PříspěvekPředmět: Re: Záviš z Falkenštejna   Záviš z Falkenštejna EmptySun Jun 30, 2013 4:01 pm

Lisi napsal:
Tak to jo.

Teď jsem viděla představení Baron Trenck (sice o skutečné postavě toho moc, neřkuli vůbec nic nevím), měla jsem pocit, že jeho osud se svým způsobem podobal tomu Závišovu. Když měl úspěchy, všichni s ním kamarádili, ale intrikovali potají, a když se karty obrátily, tak všichni veřejně proti němu. Může to vypadat zjednodušeně, ale takové schéma by se dalo najít určitě vícekrát v dějinách.
O Trenckovi toho taky moc nevím. Akorát vím, že je pohřben u kapucínů v Brně. Údajně chtěl předstírat smrt a chtěl se právě tady nechat pohřbít a potom chtěl pláchnout. Zdejší kapucíni jsou totiž pohřbívání na holou zem, pouze s dvěma cihlami pod hlavou. Jestli je ta legenda skutečně pravdivá netuším, ale Trencka tu skutečně pohřbili a má svou vlastní místnost.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8579
Registration date : 27. 06. 08

Záviš z Falkenštejna Empty
PříspěvekPředmět: Re: Záviš z Falkenštejna   Záviš z Falkenštejna EmptyWed Jul 03, 2013 12:06 pm

Záviš je fakt pohřbený bez hlavy, nebo to mám spojené s románovým zobrazením?
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6673
Registration date : 05. 01. 09

Záviš z Falkenštejna Empty
PříspěvekPředmět: Re: Záviš z Falkenštejna   Záviš z Falkenštejna EmptyThu Jul 04, 2013 9:55 am

Lisi napsal:
Záviš je fakt pohřbený bez hlavy, nebo to mám spojené s románovým zobrazením?
Tak to já netuším. Zas až tak jsem se o něj nikdy nezajímala. Všechno co o něm vím mám z přednášek. A toho není mnoho.
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content





Záviš z Falkenštejna Empty
PříspěvekPředmět: Re: Záviš z Falkenštejna   Záviš z Falkenštejna Empty

Návrat nahoru Goto down
 
Záviš z Falkenštejna
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Sisi a příbuzní :: Historie :: Středověk-
Přejdi na: