Sisi a příbuzní
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sisi a příbuzní

Fórum o císařovně Alžbětě
 
PříjemPříjem  HledatHledat  Latest imagesLatest images  RegistraceRegistrace  PřihlášeníPřihlášení  

 

 Marie Terezie

Goto down 
5 posters
Jdi na stránku : Previous  1, 2
AutorZpráva
Vladana
Hrabě/hraběnka
Hrabě/hraběnka
Vladana


Poeet p?íspivku : 142
Zlaťáků : 5495
Registration date : 14. 04. 10

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyTue Aug 24, 2010 6:03 pm

Eugenie napsal:
Zajímavé.

Jojo M.T. a její docházka...já jsem jí docela vděčná...základka tedy nic moc, ale jinak studuji docela ráda...tedy kromě AJ,Ch a fyziky...
Nechtěla bych být hotentot křovák jak říká naše bývalá pí. učitelka a už vůbec ne negramot...

Ano, stejně jako ty jsem jí nevýslovně vděčná! Já školu miluji, už od malička jsem do ní ráda chodila.... než ale samozřejmě přišla angličtina, chemie a fyzika..... :-) Ale i s těmito předměty o musím překousnout.......
Návrat nahoru Goto down
Max
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Max


Poeet p?íspivku : 265
Zlaťáků : 6285
Registration date : 03. 02. 09

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyTue Aug 31, 2010 1:12 pm

Marie Terezie je též mojí oblíbenou historickou osobností.
Velmi se mi na panovnících (některých) líbí, že ze sebe nedělaly něco víc než byly a přitom by mohly!!!
Např. Marie Terezie by se nikdy nepovyšovala nad prostý lid, Sisi byla úplně obyčejnou ženou a Josef II. se nebál vzít pluh do ruky a orat. Také byl velmi oblíbený mezi obyčejnými lidmi.
To se mi skutečně velmi líbí a také je to důvod, že se o ně tak zajímám.
Návrat nahoru Goto down
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6715
Registration date : 05. 01. 09

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyTue Aug 31, 2010 4:10 pm

Max napsal:
Marie Terezie je též mojí oblíbenou historickou osobností.
Velmi se mi na panovnících (některých) líbí, že ze sebe nedělaly něco víc než byly a přitom by mohly!!!
Např. Marie Terezie by se nikdy nepovyšovala nad prostý lid, Sisi byla úplně obyčejnou ženou a Josef II. se nebál vzít pluh do ruky a orat. Také byl velmi oblíbený mezi obyčejnými lidmi.
To se mi skutečně velmi líbí a také je to důvod, že se o ně tak zajímám.
Jenže kromě Marie Terezie tito lidé obvykle nebyli oblíbení šlechtou. A je nám jasné proč, že? Wink
Návrat nahoru Goto down
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6928
Registration date : 17. 01. 10

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyTue Aug 31, 2010 8:58 pm

No jo šlechta to je kapitola sama pro sebe...
Návrat nahoru Goto down
Max
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Max


Poeet p?íspivku : 265
Zlaťáků : 6285
Registration date : 03. 02. 09

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyMon Sep 27, 2010 6:43 pm

Ještě k té povinné školní docházce.
Tu skutečně zavedl František Josef I. V roce 1869 začal platit zákon o všeobecné povinné školní docházce.
Žáci museli chodit osm let do školy a zřizovaly se všude tam, kde v okruhu jedné hodiny po dobu nejméně pěti let žije více než 50 dětí.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8621
Registration date : 27. 06. 08

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyMon Sep 27, 2010 7:07 pm

V okruhu jedné hodiny - pěšky, koňmo, jak?
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6715
Registration date : 05. 01. 09

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyMon Sep 27, 2010 11:09 pm

Max napsal:
Ještě k té povinné školní docházce.
Tu skutečně zavedl František Josef I. V roce 1869 začal platit zákon o všeobecné povinné školní docházce.
Žáci museli chodit osm let do školy...
Nerada bych, aby to vyznělo škodolibě, ale já jsem to říkala. Ještě abych to nevěděla, když jsem to měla v zápočtové písemce (proč tady není nějaký otrávený smajlík?).
Návrat nahoru Goto down
Max
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Max


Poeet p?íspivku : 265
Zlaťáků : 6285
Registration date : 03. 02. 09

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyTue Sep 28, 2010 12:55 pm

Já ti to neberu! Psala jsi, že ji zavedl František Josef. Já jsem to akorát upřesnil a napsal o tom zákoně. Smile

Lisi: Asi pěšky.
Návrat nahoru Goto down
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6928
Registration date : 17. 01. 10

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyTue Sep 28, 2010 5:30 pm

Pozoruhodné...
Návrat nahoru Goto down
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6715
Registration date : 05. 01. 09

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyTue Sep 28, 2010 8:53 pm

Max napsal:
Lisi: Asi pěšky.
Nejsem si jistá, že se to počítalo na cestu pěšky. Moje babička to měla do školy 11km a myslím si, že většina lidí (natožpak dětí) by to za hodinu nezvládla ani omylem.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8621
Registration date : 27. 06. 08

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyWed Sep 29, 2010 11:06 am

To mě taky právě napadlo, navíc v různém terénu se postupuje různě rychle.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6928
Registration date : 17. 01. 10

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyMon Oct 04, 2010 8:14 pm

Hlavně ty malé děti...my se máme, když se vozíme autobusy....
Návrat nahoru Goto down
Max
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Max


Poeet p?íspivku : 265
Zlaťáků : 6285
Registration date : 03. 02. 09

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyThu Oct 07, 2010 2:09 pm

Koněm by ta trasa byla ještě delší! Třeba to bylo v okruhu tří kilometrů, co já vím. Stejně do té školy chodili pěšky, ne?
Návrat nahoru Goto down
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6928
Registration date : 17. 01. 10

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyFri Oct 08, 2010 6:24 pm

No většinou jo...
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8621
Registration date : 27. 06. 08

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyWed Oct 20, 2010 10:04 am

Před 270 lety zemřel císař Karel VI., tedy jinak, před 270 lety nastoupila MT na trůn.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6928
Registration date : 17. 01. 10

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyThu Oct 21, 2010 5:31 pm

To je pěkná řádka let...
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8621
Registration date : 27. 06. 08

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyWed Nov 10, 2010 10:31 am

Tak mám tu takovou zajímavost, kterou jsem se dozvěděla na Základech peněžního vývoje.

Levandský tolar byl nejdéle vyráběnou mincí v Evropě, u které se nezměnila podoba.

A teď něco k tomu - na něm byla vyobrazena Marie TErezie a tyto mince sloužily pro obchod s Blízkým východem. Mince tam proudily ještě za jejího života a arabským obchodníkům se moc líbily (sami mohli mít na mincích maximálně nápisy a žádné portréty, a teď jim sem proudí mince se ženou se zančným poprsím).

Takže tyto mince tam byly vyžadované, což vedlo k tomu, že po smrti MT se dál vyráběly tolary s jejím portrétem a s rokem úmrtí. Po zrušení tolarové měny ve 2. polovině 19. století tyto mince začala vyrábět taky Francie a Anglie, dělal je i Musolini a jejich definitivní výroba skončila zhruba v 70. letech 20. století, kdy se už tak moc nenosilo stříbro a Arabové začali spíše vyžadovat dolar.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8621
Registration date : 27. 06. 08

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyWed Dec 08, 2010 12:06 pm

Před 302 lety se v Nancy narodil manžel Marie Terezie - František I. Štěpán.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6928
Registration date : 17. 01. 10

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyWed Dec 08, 2010 5:35 pm

Aáá...nebyl sice žádná velepartie, ale alespoň na chvilku pročistil degenerovanou Habsburskou krev!
Návrat nahoru Goto down
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6928
Registration date : 17. 01. 10

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptyWed Dec 08, 2010 5:37 pm

Manžel Marie Terezie prý byl dokonce svobodný zednář...! A pro změnu Marie Terezie mu pořádala pěkné žárlivé výstupy, když mu přišla na nějakou milenku...není divu, že ho trefil infarkt. Laughing
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8621
Registration date : 27. 06. 08

Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 EmptySat Dec 11, 2010 5:34 pm

To máš na to hezký pohled, jen co je pravda. Ale souhlasím.
Jestliže jejich manželství nebylo dohodnuto ještě před narozením budoucích manželů, tak MT mohla očekávat, že se k ní manžel bude chovat slušně.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Sponsored content





Marie Terezie - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Marie Terezie   Marie Terezie - Stránka 2 Empty

Návrat nahoru Goto down
 
Marie Terezie
Návrat nahoru 
Strana 2 z 2Jdi na stránku : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Alexander III. a Marie Fjodorovna

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Sisi a příbuzní :: Císařovna Alžběta (1837 - 1898) :: Příbuzní - Habsburkové-
Přejdi na: