Sisi a příbuzní
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sisi a příbuzní

Fórum o císařovně Alžbětě
 
PříjemPříjem  HledatHledat  Latest imagesLatest images  RegistraceRegistrace  PřihlášeníPřihlášení  

 

 Sisi a Karl Ludwig

Goto down 
+3
Lisi
Madria
Max
7 posters
Jdi na stránku : Previous  1, 2
AutorZpráva
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6725
Registration date : 05. 01. 09

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyTue Feb 23, 2010 10:41 am

Eugenie napsal:
a taky bych si ráda přečetla ten arcivévodkyně Sophie.
Jak už jsem někde psala, tak ten asi nevyjde. Je psaný škrabopisem a občas zašifrovaný. A myslím, že je navíc v soukromém vlastnictví, ale tím si nejsem jistá.
Návrat nahoru Goto down
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6938
Registration date : 17. 01. 10

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyTue Feb 23, 2010 2:14 pm

Jeé...to je škoda. navíc já německy neumím. S němčinou chci začít až příští školní rok na gymnáziu. A bude to trvat tak tři roky než budu umět jakž takž mluvit a překládat. Němčinu chci studovat hlavně kvůli písemným pramenům. Ty jsou víceméně v němčině.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8631
Registration date : 27. 06. 08

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyTue Feb 23, 2010 5:26 pm

Tak když něco najdeš a budeš chtít přeložit, tak si tu řekni (alespoň si procvičím moje schoposti k matiritě) Very Happy
Jinak souhlasím, v našich podmínkách je němčina důležiá, ale zase já osobně mám problémy, když mám přečíst nějaké francouzské jméno - prostě už nemáme takouvou výchovu jako měli malí arcivévodové, třeba Karel Ludvík, který se občas o škole jen tak mimochodem zmínil (asi abychom věděli, že vůbec byla).
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6725
Registration date : 05. 01. 09

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyTue Feb 23, 2010 6:56 pm

Jj, jestli chce někdo něco přeložit z němčiny, tak si klidně řekněte.
Pro Eugenii mám špatnou zprávu. Učím se němčinu už 17 let a stejně je mi to skoro k ničemu (občas mám pocit, že pořád nic neumím a mám se pořád ještě co učit Embarassed ), protože německy mluvící země měly tendence psát švabachem nebo kurentem a pokud tyto písma neovládáš (jakožto že škrabopisný kurent je za trest Evil or Very Mad a já vím o čem mluvím), tak si stejně v háji.
Lisi, z těch francouzských jmen si nic nedělej, občas stačí trochu netradiční a ani rodilý francouz neví jak to má číst.
PS: umím německy, už více než dva roky se učím francouzsky, ale kdybych vyjela někam do světa tak se nedomluvím, jelikož anglicky neumím ani fň. A co z toho plyne? Že nějaký Čech se najde všude, tak nač se trápit s cizími jazyky, když ten náš je de facto světový Laughing .
Návrat nahoru Goto down
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6938
Registration date : 17. 01. 10

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyTue Feb 23, 2010 7:45 pm

Já a jazyky?
Umím...vlastně měla bych po šesti letech trochu umět angicky. Jenže táta mi angličtinu znechutil. Teď nás na AJ spojili (byla jsem ta horší půlka - ale tam jsem měla jedničky) je to dost peklo. Až začnu s němčinou tak to snad bude lepší...protože alespoň budu mít cíl. Mne musí ten jazyk bavit, musím sama chtít jinak jsem beznadějný případ.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8631
Registration date : 27. 06. 08

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyWed Feb 24, 2010 4:39 pm

U té franzoužštiny - zrovna v deníku Karla Ludwiga je zachováván jeho původní fonetický přepis.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6938
Registration date : 17. 01. 10

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyFri Feb 26, 2010 3:29 pm

Hmm to můžu potrvdit. Někdy je to docela legrační.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8631
Registration date : 27. 06. 08

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyFri Mar 12, 2010 2:30 pm

deník FJ a KL - vybrané dny, co jsem uveřejnila na blogu
7. 5. 1844
FJ : Přijel strýc Karel s Fritzem z Mnichova.
KL: Dnes přijel strýček Karel s Fritzem. V poledne jsme byli v Augartenu, také jsme jezdili na koni...


Svatodušní svátky - pondělí 27. 5. 1844
FJ: Večer jsme byli s mamá u Guerra.
KL: Jedli jsme u maminky. Odpoledne jsme byli s maminkou u guerra. Bylo to velmi hezké. Večer jsme byli u maminky.


30. 5. 1844
FJ: Jmeniny císaře a Maxe. Jako vždy v těchto dnech je špatné počasí a déšť. Na oběd jsme jeli do města za císařem. Odpoledne přišli kamarádi.
KL: Dnes je den jmenin císaře a Maxiho. Dostal od maminky velký čajový servis. Jedli jsem u císaře. Odpoledne pršelo a my jsme si hráli s kamarády v galerii. Potom byl gouter a pak jsme zůstali u maminky.


23. 10. 1844
FJ: Mamá přišla do jezdecké školy.
KL: V poledne jsme šli jezdit na koni. Maminka se na nás dívala...


9. 1. 1845
FJ: Mamá už směla vstát, ale ještě nesmí opustit pokoj. Večer jdeme s malým Ludvíkem na galerii, abychom pozorovali dvorní ples.
KL: Dnes byl dvorní ples. Přihlíželi jsme s malým Ludvékem z galerie. Maminka na dvorní ples nešla....
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Madria
Hrabě/hraběnka
Hrabě/hraběnka
Madria


Poeet p?íspivku : 166
Zlaťáků : 6072
Registration date : 25. 08. 08

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyTue Jun 08, 2010 11:22 am

to je hezké, jak bratři zmiňují ve svých denícíh stejné události, je skutečně vidět, že den trávili všechny císařské děti společně
Návrat nahoru Goto down
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6938
Registration date : 17. 01. 10

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyTue Jun 08, 2010 3:40 pm

Ale nechtělo by se mi předkládat deník vychovateli ke kontrole, i když později už nemusel. Navíc měli málo soukromí a jistě nebyl problém pro nějakou komornou si kousek přečíst...nebo pro drahou mamá.
Návrat nahoru Goto down
Zuzana
Baron/baronka
Baron/baronka
Zuzana


Poeet p?íspivku : 49
Zlaťáků : 5337
Registration date : 26. 02. 10

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyTue Jun 08, 2010 10:59 pm

Mamá a vychovávateľ si v deníkoch určite radi listovali, ale komorná??? Koho Komorná? Chlapci mali svojich komorníkov a lokajov, a komorná arcivojvodkyne do deníkov jej synov určite nepozerala. Jedine v tom prípade, že by jej to Žofia dovolila, ale pochybujem o tom. Deníky by možno akurát tak ukázala svojej najlepšej kamarátke Amálii von Vasa, ak by sa chcela výkonmi svojich detí pochváliť.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8631
Registration date : 27. 06. 08

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyWed Jun 09, 2010 12:41 pm

Ale stejně už jenom psát svůj deník s vědomím, že si ho kdokoliv bude číst, proto ta mzřejmě nejsou žádné pocity, jenom popisy.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6938
Registration date : 17. 01. 10

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyWed Jun 09, 2010 3:20 pm

To ano ty deníky jsou plné dělal jsem to a to, byl jsem tam a tam....nanejvýš bylo to velmi hezké.
Návrat nahoru Goto down
Zuzana
Baron/baronka
Baron/baronka
Zuzana


Poeet p?íspivku : 49
Zlaťáků : 5337
Registration date : 26. 02. 10

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyThu Jun 10, 2010 12:58 pm

Hmmm, to určite. Keby odpadla tá kontrola mohli to byť zaujímavejšie deníky...Tak ako deník Marie Valérie len v chlapčenskom štýle.
Návrat nahoru Goto down
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6938
Registration date : 17. 01. 10

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptyFri Jun 11, 2010 1:54 pm

Jenže Marie Valerie se neměla důvod obávat, že by jí ho někdo četl. Začala ho psát z vlastního popudu a dokonce ho ukazovala své matce.
Návrat nahoru Goto down
Zuzana
Baron/baronka
Baron/baronka
Zuzana


Poeet p?íspivku : 49
Zlaťáků : 5337
Registration date : 26. 02. 10

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptySat Jun 12, 2010 1:24 pm

Ano, presne ako vravíš.
Návrat nahoru Goto down
Eugenie
Arcivévoda/arcivévodkyně
Arcivévoda/arcivévodkyně
Eugenie


Poeet p?íspivku : 723
Zlaťáků : 6938
Registration date : 17. 01. 10

Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 EmptySun Jun 13, 2010 11:12 am

A díky tomu je její deník plný pocitů...
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content





Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Sisi a Karl Ludwig   Sisi a Karl Ludwig - Stránka 2 Empty

Návrat nahoru Goto down
 
Sisi a Karl Ludwig
Návrat nahoru 
Strana 2 z 2Jdi na stránku : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Sisi a Diana
» Sisi a sestry
» Sisi Vienna

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Sisi a příbuzní :: Císařovna Alžběta (1837 - 1898) :: Rodina-
Přejdi na: