Sisi a příbuzní
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Sisi a příbuzní

Fórum o císařovně Alžbětě
 
PříjemPříjem  HledatHledat  Latest imagesLatest images  RegistraceRegistrace  PřihlášeníPřihlášení  

 

 Žofie Bavorská

Goto down 
+8
cisarovnaalzbeta
Sisi-Alex
Eugenie
Grand Duchess Ally
Madria
Lisi
Ducii
Max
12 posters
Jdi na stránku : Previous  1, 2
AutorZpráva
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5013
Registration date : 16. 05. 12

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptySun May 26, 2013 7:39 pm

kiralyne napsal:
cisarovnaalzbeta napsal:
Jaký si myslíte, že měla vztah Žofie s Alžbětou?
To je skoro provokativní otázka. Very Happy

O tom by se dalo debatovat hodiny a hodiny, a stejně bychom na nic nepřišli.
Návrat nahoru Goto down
cisarovnaalzbeta
Baron/baronka
Baron/baronka
cisarovnaalzbeta


Poeet p?íspivku : 57
Age : 24
Zlaťáků : 4385
Registration date : 13. 10. 12

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptySun May 26, 2013 8:48 pm

Romy napsal:
kiralyne napsal:
cisarovnaalzbeta napsal:
Jaký si myslíte, že měla vztah Žofie s Alžbětou?
To je skoro provokativní otázka. Very Happy

O tom by se dalo debatovat hodiny a hodiny, a stejně bychom na nic nepřišli.

Hmm..to je pravda, čtu teď knihu Naše milá Sisi a jelikož jsem znala obraz jen zlé tchýně tak jsem z toho totálně zmatená a nevím, co si mám myslet...
Návrat nahoru Goto down
http://cisarovnaalzbeta.blog.cz
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6713
Registration date : 05. 01. 09

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptyMon May 27, 2013 12:15 am

cisarovnaalzbeta napsal:
Romy napsal:
kiralyne napsal:
cisarovnaalzbeta napsal:
Jaký si myslíte, že měla vztah Žofie s Alžbětou?
To je skoro provokativní otázka. Very Happy

O tom by se dalo debatovat hodiny a hodiny, a stejně bychom na nic nepřišli.

Hmm..to je pravda, čtu teď knihu Naše milá Sisi a jelikož jsem znala obraz jen zlé tchýně tak jsem z toho totálně zmatená a nevím, co si mám myslet...
Milá Gabriele je známá tím, že ona velice nadržuje Žofii a snaží se ji vykreslit jako tu hodnou, zatímco za všechny rozepře může vlastně Alžběta (i když to takhle přímo nikdy neřekne). Ale je s tím zatím pořád jediná, nikdo jiný se k ní ještě nepřidal. Tedy aspoň co já vím.
Romy: no v tom je ta provokace. Možná se nás snaží přimět k pořádné diskuzi (což se zatím moc nedaří, tady je poslední dobou poněkud více mrtvo).
Návrat nahoru Goto down
cisarovnaalzbeta
Baron/baronka
Baron/baronka
cisarovnaalzbeta


Poeet p?íspivku : 57
Age : 24
Zlaťáků : 4385
Registration date : 13. 10. 12

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptyMon May 27, 2013 7:54 am

kiralyne napsal:
cisarovnaalzbeta napsal:
Romy napsal:
kiralyne napsal:
cisarovnaalzbeta napsal:
Jaký si myslíte, že měla vztah Žofie s Alžbětou?
To je skoro provokativní otázka. Very Happy

O tom by se dalo debatovat hodiny a hodiny, a stejně bychom na nic nepřišli.

Hmm..to je pravda, čtu teď knihu Naše milá Sisi a jelikož jsem znala obraz jen zlé tchýně tak jsem z toho totálně zmatená a nevím, co si mám myslet...
Milá Gabriele je známá tím, že ona velice nadržuje Žofii a snaží se ji vykreslit jako tu hodnou, zatímco za všechny rozepře může vlastně Alžběta (i když to takhle přímo nikdy neřekne). Ale je s tím zatím pořád jediná, nikdo jiný se k ní ještě nepřidal. Tedy aspoň co já vím.
Romy: no v tom je ta provokace. Možná se nás snaží přimět k pořádné diskuzi (což se zatím moc nedaří, tady je poslední dobou poněkud více mrtvo).
Ale ne, já jen chtěla vědět, co si o tom myslíte vy, protože já jsem totálně mimo... Smile
Návrat nahoru Goto down
http://cisarovnaalzbeta.blog.cz
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6713
Registration date : 05. 01. 09

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptyMon May 27, 2013 10:43 am

cisarovnaalzbeta napsal:
Ale ne, já jen chtěla vědět, co si o tom myslíte vy, protože já jsem totálně mimo... Smile
Já si myslím, že na to si musíš udělat názor sama. Čím víc toho přečteš, tím se bude Tvůj názor vyvíjet a měnit. O tom by se dalo skutečně diskutovat nejen hodiny a dny, ale celé týdny. A každý na to bude mít jiný názor.
Ale pokud by Tě skutečně zajímal můj názor, tak si myslím, že na hádku jsou potřeba vždycky dva. Alžběta se v pozdějších letech ke své tchýni vyjádřila, ale Žofie to nikdy neudělala a ani by se nejspíš nevyjádřila i kdyby tu možnost měla. Na což poukazuje i to, že část svého deníku pro jistotu zašifrovala.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8619
Registration date : 27. 06. 08

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptyMon May 27, 2013 10:59 am

Jak se k ní vyjádřila?
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6713
Registration date : 05. 01. 09

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptyMon May 27, 2013 11:09 am

Lisi napsal:
Jak se k ní vyjádřila?
Kde myslíš, že se vzaly ty historky o tom, jak jim tchýně otravovala líbánky a neustále Sisi do něčeho kafrala a snažila se jí neustále vychovávat formou peskování? A vůbec celá ta záležitost se zlou tchýní, která trápila mladou císařovnu? Císařovna se k tomu vyjadřovala před svými dvorními dámami. Samozřejmě před těmi "vyvolenými".
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8619
Registration date : 27. 06. 08

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptyThu May 30, 2013 12:32 pm

To mi teda nedošlo.

Ale na druhou stranu se tímto potvrzuje to, že Sophie byla rozenou vládkyní a Alžběta na císařovnu potřebovala vychovat. Pokud se nenajde něco dalšího, tak Sophie s udržela tímto nevyjádřením se glanc.
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
Zuzana
Baron/baronka
Baron/baronka
Zuzana


Poeet p?íspivku : 49
Zlaťáků : 5325
Registration date : 26. 02. 10

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptyThu May 30, 2013 6:18 pm

Problem bol asi hlavne v tom, ze obidve boli velmi silne osobnosti a mali odlisny pohlad na zivot. Ale nemyslim si, ze by Alzbeta este za Zofiinho zivota proti nej otvorene vystupovala alebo si dovolila ju kritizovat. To prislo az po jej smrti. Zofia pisala o Sisi vzdy velmi pekne alebo minimalne neutralne, i ked sa da obcas mierna kritika medzi riadkami zachytit. Kto pozna jej styl pisania, ten vie.
Návrat nahoru Goto down
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5013
Registration date : 16. 05. 12

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptyThu May 30, 2013 8:34 pm

Zuzana napsal:
Problem bol asi hlavne v tom, ze obidve boli velmi silne osobnosti a mali odlisny pohlad na zivot. Ale nemyslim si, ze by Alzbeta este za Zofiinho zivota proti nej otvorene vystupovala alebo si dovolila ju kritizovat. To prislo az po jej smrti. Zofia pisala o Sisi vzdy velmi pekne alebo minimalne neutralne, i ked sa da obcas mierna kritika medzi riadkami zachytit. Kto pozna jej styl pisania, ten vie.

Alžběta měla vždy sklony přehánět. Věřím tomu, že alespoň část těch historek si vymyslela. Ne snad, že by to dělala schválně, ale ona si je vsugerovala a udělala z nich pravdu, tedy aspoň dle mého názoru.
Návrat nahoru Goto down
kiralyne
Vévoda/vévodkyně
Vévoda/vévodkyně
kiralyne


Poeet p?íspivku : 455
Zlaťáků : 6713
Registration date : 05. 01. 09

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptyThu May 30, 2013 8:48 pm

Zuzana napsal:
Problem bol asi hlavne v tom, ze obidve boli velmi silne osobnosti a mali odlisny pohlad na zivot. Ale nemyslim si, ze by Alzbeta este za Zofiinho zivota proti nej otvorene vystupovala alebo si dovolila ju kritizovat. To prislo az po jej smrti. Zofia pisala o Sisi vzdy velmi pekne alebo minimalne neutralne, i ked sa da obcas mierna kritika medzi riadkami zachytit. Kto pozna jej styl pisania, ten vie.
Samozřejmě to přišlo až po Žofiině smrti. A to docela dost dlouho po její smrti. Proto se ty řeči tak rozšířily, už nebylo zase tolik lidí, kteří by se arcivévodkyně zastávalo (mezitím totiž její zastánci zestárli a většina od dvora už i odešla) a Alžběta to vykládala lidem, kteří Žofii neznali.
Žofie si byla vědoma toho, že nemůže vykládat co si opravdu myslí, protože se to zaručeně zachová a časem určitě překroutí. Myslím si, že problém byl taky v tom, že mládí měly obě hodně podobné, rozdíl byl v tom, že Žofie se vdávala už jako dospělá, navíc měla ošklivého manžela a nikdo se s ní nemazlil. Žofie nebyla ani první dámou země a po svatbě měla čas na to, aby se do své role vžila a srostla s prostředím. Navíc se jí u dvora neposmívali kvůli jejímu původu. Přece jen to byla dcera panujícího krále.
Je tam prostě mnoho faktorů, které jejich vztah poznamenal. Ale taky si myslím, že některé věci si Alžběta přibásnila.
Návrat nahoru Goto down
Zuzana
Baron/baronka
Baron/baronka
Zuzana


Poeet p?íspivku : 49
Zlaťáků : 5325
Registration date : 26. 02. 10

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptyFri May 31, 2013 6:30 pm

V kazdom pripade bola Alzbeta velmi komplikovana osobnost a mala sklon k psychickej labilite. Tazko dnes povedat, do akej miery boli jej depresivne stavy zapricinene prostredim, do ktoreho sa vydala a jej genetickymi predispoziciami. Bolo to asi tak 50 na 50. Zofia bola naproti tomu prakticka zena, ktora sa v mnohom obetovala pre rodinu...a preto bola zvyknuta pomahat a riadit zivoty svojich synov. Od Alzbety zrejme tiez ocakavala tento druh obety, toho vsak ona nebola schopna (asi ani keby chcela), vzdy bola skor egoistka. Nikto to od nej pred tym nevyzadoval a ona zila uplne volnym zivotom. Vlastne aj ked bola cisarovna, zila si vo velkej miere podla svojich predstav a ohlady na niekoho alebo nieco brala malokedy, len vyuzivala vyhody svojho postavenia.
Návrat nahoru Goto down
Lisi
Císařovna
Císařovna
Lisi


Poeet p?íspivku : 1324
Age : 33
Zlaťáků : 8619
Registration date : 27. 06. 08

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptyFri Jun 07, 2013 2:37 pm

Zuzana napsal:
V kazdom pripade bola Alzbeta velmi komplikovana osobnost a mala sklon k psychickej labilite. Tazko dnes povedat, do akej miery boli jej depresivne stavy zapricinene prostredim, do ktoreho sa vydala a jej genetickymi predispoziciami. Bolo to asi tak 50 na 50. Zofia bola naproti tomu prakticka zena, ktora sa v mnohom obetovala pre rodinu...a preto bola zvyknuta pomahat a riadit zivoty svojich synov. Od Alzbety zrejme tiez ocakavala tento druh obety, toho vsak ona nebola schopna (asi ani keby chcela), vzdy bola skor egoistka. Nikto to od nej pred tym nevyzadoval a ona zila uplne volnym zivotom. Vlastne aj ked bola cisarovna, zila si vo velkej miere podla svojich predstav a ohlady na niekoho alebo nieco brala malokedy, len vyuzivala vyhody svojho postavenia.

Jak jsem se už jednou tady někde zmínila, dneska by takovéto osoby hnaly davy novodobých "revolucionářů".
Návrat nahoru Goto down
http://sisi-a-pribuzni.blog.cz
butki
Měšťan/měšťanka
Měšťan/měšťanka
butki


Poeet p?íspivku : 8
Zlaťáků : 3864
Registration date : 06. 11. 13

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptyFri Nov 08, 2013 9:41 am

[quote="Max"]Žofie Frederika Dorothea Vilemína byla bavorská princezna z rodu Wittelsbachů, matka rakouského císaře Františka Josefa I. a tchýně Alžběty Bavorské.

Arcivojvodkyňa Žofia je jeden z mojích obĺúbencov, čo sa týka Habsburgovcov. Knihu "Naša milá Sisi" som prečítam rekordne rýchlo. Škoda, že jej hisória prisúdila nevďačnú úlohu "zlej " svokry
Návrat nahoru Goto down
Romy
Kníže/kněžna
Kníže/kněžna
Romy


Poeet p?íspivku : 251
Zlaťáků : 5013
Registration date : 16. 05. 12

Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 EmptySun Nov 10, 2013 10:58 am

butki napsal:
Max napsal:
Žofie Frederika Dorothea Vilemína byla bavorská princezna z rodu Wittelsbachů, matka rakouského císaře Františka Josefa I. a tchýně Alžběty Bavorské.

Arcivojvodkyňa Žofia je jeden z mojích obĺúbencov, čo sa týka Habsburgovcov. Knihu "Naša milá Sisi" som prečítam rekordne rýchlo. Škoda, že jej hisória prisúdila nevďačnú úlohu "zlej " svokry
Taky si nemyslím, že by Žofie byla jen zlá.
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content





Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Žofie Bavorská   Žofie Bavorská - Stránka 2 Empty

Návrat nahoru Goto down
 
Žofie Bavorská
Návrat nahoru 
Strana 2 z 2Jdi na stránku : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Sisi a příbuzní :: Císařovna Alžběta (1837 - 1898) :: Příbuzní - Habsburkové-
Přejdi na: